Prírodné materiály v matracoch

Prírodné materiály v matracoch

Ľudstvo spávalo na prírodných  materiáloch takmer celú svoju históriu. Spávali sme na kope lístia či na na sebe poukladaných kožiach. Na slame či sene.

Na Slovensku sa aj v 20. storočí používali tzv. strožliaky, čo boli vaky naplnené slamou. Dôležité je zdôrazniť, že čerstvou slamou. Takýto matrac dlhé mesiace doslova voňal. Slama v plátennom obale vydržala cca jeden rok. Po každej žatve sa slama v strožliaku menila za novú. Takto sa zabezpečoval aký-taký hygienický stav matraca.

Prvou veľkou revolúciou vo svete matracov bolo použitie pružín. Stalo sa tak niekedy v druhej polovici 19. storočia. Inšpiráciou boli odpružené sedačky kočov. Spočiatku takýto matrac bol doménou bohatých Američanov. Časov sa však dostal aj do našej časti Európy.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Ďalšou výraznou zmenou bol nástup syntetických materiálov. Stalo sa tak najmä po druhej svetovej vojne. Svoje miesto na trh si razila najmä polyuretánová pena, ktorá mala dobré úžitkové vlastnosti, ale bola najmä lacná. Nadšenie s nových materiálov, z plastov, však časom dosiahlo vrchol a trend sa začal obracať.

Ľudia časom prišli na to, že nie všetko syntetické, je dobré. Svet sa začal opätovne zaujímať o prírodné materiály. Teda o materiály, ktoré boli dlho považované za materiály chudobných.

V tomto článku sa pozrieme na základné prírodné materiály používané pri výrobe matracov.

Latexová pena

Asi najznámejším prírodným materiálom vo svete matracov je latexová pena. Najznámejší a zároveň asi aj najžiadanejší. Latexová pena je materiál, ktorý prináša množstvo pozitívnych úžitkových vlastností. Pozrime sa na ne.

Latexová pena je predovšetkým vysoko hygienickým materiálom. Hygienický pri matracoch znamená, že matrac dokáže odolávať mikróbom. V nehygienickom matraci sa baktériám, roztočom a plesniam darí rásť a rozmnožovať a časom tak vytvoriť také populácie, ktoré môžu človeku ublížiť na zdraví.

Šanca, že sa v matraci z latexovej peny premnožia mikróby, je omnoho nižšia ako v klasickom polyuretánovom matraci. Latexová pena má totiž antimikrobiálne vlastnosti. Prirodzené – výrobca do tohto materiálu nemusí nič pridávať. Latexová pena tieto vlastnosti dedí od latexu, z ktorého je vyrábaná.

Latex je zväčša biela tekutina, ktorá je v prírodne pomerne hojná. Našli by ste ho asi v 15 percentách kvitnúcich rastlín. Teda zaručene aj na najbližšej lúke. Z ekonomických dôvodov sa však latex nezískava z púpavy či iných nám bežných rastlín.

Latex sa priemyselne získava z kaučukovníka, ktorých sa pestuje na plantážach. Latex, ktorý sa dováža do Európy, sa pestuje prevažne v Juhovýchodnej Ázii.

...

V telách rastlín je latex súčasťou imunitného systému. Chráni teda rastlinu pred vonkajšími faktormi, kam patria aj mikróby. Latex si antimikrobiálne vlastnosti zachováva aj po spracovaní – teda po vulkanizácii latexového mlieka.

Niektorí výrobcovia do prírodného latexu pridávajú aj latex syntetický. Má to vraj zlepšiť úžitkové vlastnosti latexovej peny. Pravdou však skôr bude to, že to výrobcovi znižuje výrobné náklady.

Pri kúpe latexového matraca je potrebné sledovať najmä jeden parameter – a to hustotu. Vo všeobecnosti platí, že latexová pena s vyššou hustotou je lepšou latexovou penou. Znamená to, že na výrobu peny výrobca použiť viacej suroviny.

Kokosová doska

Veľmi častým partnerom latexovej peny je v matracoch kokosová doska. Nájdeme ich najmä v matracoch zameraných na vysokú hygienu. Teda v matracoch pre alergikov či inak citlivých ľudí.

Kokosová doska sa v matraci používa najmä na to, aby zvýšila tvrdosť matraca. Jednej či oboch strán. S kokosovou doskou tento cieľ výrobcovia dosiahnu bez toho, aby obetovali vzdušnosť matraca, a teda jeho hygienické parametre.

Kokosová doska sa vyrába z kokosového vlákna. Kokosové vlákno sa získava z nezrelých šupiek kokosového orecha. Kokosová palma sa pestuje po celom svete v subtropickom a tropickom pásme.

Za normálnych okolností je kokosové vlákno krehké a drobivé. Ak by ste toto vlákno len tak bez ďalších postupov stlačili, v matraci by sa vám kokosová doska rýchlo rozdrobila. Z tohto dôvodu sa kokosová doska upravuje máčaním v latexovom mlieku. V lepšom prípade máčaním. Ak chce výrobca kokosovej dosky ušetriť, tak dosku nemáča – pretože pri tom sa spotrebuje veľké množstvo latexového mlieka.

Pri kokosovej doske je dôležité, aby impregnácia latexovým mliekom bola dôsledná, keďže to priamo ovplyvňuje životnosť kokosovej dosky a teda aj celého matraca. Ako to však zistiť? Ako bežný zákazník nemáte prakticky žiadnu šancu zistiť, v akom stave je kokosová doska v matraci. Budete sa musieť spoľahnúť na značku kokosovej dosky, teda jej výrobcu. Pozor, nemáme na mysli výrobcu matraca, ale výrobcu kokosovej dosky. Výrobcovia matracov takmer nikdy nevyrábajú ich súčasti. Každý dobrý predajca matracov vám povie, odkiaľ pochádza kokosová doska v jeho produkte.

Poťahy

Lacné matrace majú poťahy z rôznych vlákien vyrábaných z ropy. Tieto materiály môžu vytvárať statické výboje. S prírodnými vláknami je to lepšie. Asi najznámejším prírodným vláknom je bavlna. Kvalitnej bavlne nemožno prakticky nič vytknúť. Dnes však máte na trhu oveľa viac než len bavlnu. Nie všetky prírodné vlákna sú však vhodné na to, aby tvorili 100 percent poťahu. Preto sa zväčša stretnete so zmesami rôznych materiálov. Jeden materiál zabezpečuje pevnosť a druhý prináša do poťahu ďalšie želané vlastnosti.

Related Post

1 Comment

  1. […] z materiálov, ktoré možno považovať za naozaj dobré, je latexová pena. Pritom nejde o žiaden luxusný materiál. V základnej podobe sa latexové matrace predávajú […]

Leave a Reply