Z histórie matracov

Z histórie matracov

Aj vy máte pocit, že spať sa dá iba na matraci? Že spánok na akomkoľvek inom povrchu by mal ďaleko od pohodlia? Pravda je však taká, že matrac je v histórii ľudstva, minimálne v tej jeho dnešnej podobe, revolučnou novinkou.

Spánok je súčasťou človeka od jeho počiatku. Od počiatku Homo sapiens, ba aj od začiatku celej evolúcie. Minimálne všetci cicavce potrebujú pre svoj život intenzívnu formu oddychu spánok.

Človek však takmer  celý svoj vývoj či existenciu zvládol spávať bez matraca. Poradil si aj bez tejto komplikovanej pomôcky na spánok. Ako to asi u dávneho človeka fungovalo, nemusíte ísť ďaleko. Stačí trochu pozorovať svojho psa či mačku. Každý pes by rád s vami spal v posteli. Zvládne spať bez problémov aj na ďaleko menej pohodlnejších povrchoch. Aj pes hľadá to najpohodlnejšie miesto na spánok.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Človek na rozdiel od ostatných zvierat dokázal svoje okolie ovplyvňovať ďaleko intenzívnejšie. Namiesto toho, aby spával tam, kde je to pohodlné, lôžko si aktívne pripravoval. Primitívne lôžko či posteľ rozhodne nebolo nič extra. Kopa lístia, suchá tráva či nejaká tá zvieracia kožušina vyriešili základné problémy.

Časom však naša civilizácia prišla s rôznymi vylepšeniami. Človek je tvor pohodlný, a tak časom metódou pokusu a omylu prišiel na to, aby si spánok spohodlniť. Zistil, že jednoduchou cestou za mäkším lôžkom je napchanie nejakého vaku senom či slamou. Spočiatku sa tieto vaky vyrábali z koží. Časom sa však tieto kože nahradili tkaninami, čo bolo podstatne lacnejšie a vlastne aj pohodlnejšie.

V slovenských podmienkach sme poznali tzv. strožliaky, čo boli slamou napchané plátenné vaky. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať ako niečo, na čom by ste sa radi vyspali. Verte však tomu, že spánok na dobrom strožliaku by ste si užili. Minimálne by sa vám páčila príjemná vôňa čerstvej slamy či sena. Naši predkovia výplň svojich matracov menili každoročne. Nová slama šla do matraca vždy po žatve.

Nástup pružinových matracov

Pružinové matrace sa môžu javiť ako niečo, čo je relatívne nové. V skutočnosti sú to však práve pružinové matrace, ktoré môžeme považovať za najstaršie. Prvý pružinový matrac vznikol niekedy okolo roku 1870. Tento typ matraca tak má neuveriteľných 150 rokov.

Inšpirácia na pružinový matrac prišla zo sedačiek kočov. Práve tu sa prvý krát použilo pruženie pomocou pružín. A niekoho napadlo, že na tom by sa dalo dobre spať.

Prvotné pružinové matrace boli typu, ktorý dnes poznáme pod označením bonnell. V takomto matraci boli všetky pružiny navzájom spojené.

Za vylepšenie takéhoto klasického pružinového matraca môžeme považovať matrac taštičkový. Dnes sa taštičkové matrace prezentujú ako to najmodernejšie, čo si dnes môžeme kúpiť do spálne. Pritom aj tento typ matraca je starší ako ktokoľvek z nás.

...

Prvý taštičkový matrac sa na trhu objavil v roku 1900. Za tvorcu taštičkového matraca sa považuje James Marshall – Brit žijúci v Severnej Amerike. Podľa James Marshalla sa tento typ matraca aj dodnes nazýva. Síce nie u nás, ale v anglicky hovoriacich krajinách, predsa to len niečo o tomto Britovi napovedá.

Princíp fungovania dnešných taštičkových matracov a ich sto rokov starých príbuzných je rovnaký. V tomto type matracov sa nachádza množstvo navzájom nezávislých pružín. Každá jedna pružina je zašitá do textilného vrecúška. Ak stlačíte jednu pružinu, okolité zostanú nezmenené.

Moderné taštičkové matrace však poskytujú omnoho lepšie úžitkové vlastnosti. To isté platí aj pre klasické pružinové matrace. Dnes sa používajú kvalitnejšie materiály, ktoré sa spracúvajú vyspelejšími technológia. Starým známym problémom pružinových matracov bolo vŕzganie. Dnes s tým takmer nie je problém. Kvalitný pružinový matrac vám dnes vydrží aj 20 rokov bez toho, aby vydal jediný podozrivý zvuk.

Penová revolúcia

Obdobie po druhej svetovej vojne by sme pokojne mohli nazvať dobou plastov. Dovtedy sme takmer všetko vyrábali z dreva a kovov. Z ropy sa začali syntetické látky získavať už v druhej polovici 19. storočia. Vývoj a rozvoj materiálov bol však relatívne pomalý a pre väčšinu populácie boli plasty nedostupné.

Trvalo mnoho desaťročí, kým sa plasty rozšírili do každého kúta ľudskej spoločnosti. Časom sa dostali aj do našich spálni.

Masová produkcia polyuretánovej peny umožnila vyrábať lacné a pohodlné matrace pre masy. Matrace z polyuretánovej peny si rýchlo našli miesto na trhu a dodnes tvoria väčšinu ponúkaných matracov.

Vývoj sa však nezastavil. Výskumníci sa neustále snažili (a stále aj snažia) zdokonaliť polyuretánovú penu.  V 60-tych rokoch minulého storočia dostali vedci za úlohu vylepšiť polyuretánovú penu tak, aby sa dala použiť ako čalúnenie do amerických raketoplánov. Takto nejako vznikla pena, ktorú dnes poznáme pod označením pamäťová pena.

Pamäťová pena sa asi 20 rokov používala výlučne vo vesmírnom a vojenskom priemysle. Až koncom 80-tych rokov bolo tajomstvo výroby pamäťovej peny uvoľnené verejnosti. A ďalších 10 rokov trvalo, dokým bola výroba tejto peny natoľko lacná, že sa mohla použiť v matracoch.

Prírodné materiály

Dnes žijeme dobu, kedy sa do módy opätovne dostávajú prírodné materiály. K slame vo vreciach sa však asi nevrátime. Mimoriadne populárne sú však peny vyrobené z latexu. Latexová pena má množstvo pozitívny vlastností. Najväčším plus latexovej peny sú jej prirodzené antimikrobiálne vlastnosti.

Related Post

1 Comment

  1. […] Rovnako ako klasické pružinové, aj taštičkové matrace vykazujú výborné hygienické parametre. Vysoká vzdušnosť reguluje vlhkosť v matraci a nedovolí mikróbom premnožiť […]

Leave a Reply