Dá sa kúpiť dobrý matrac s PUR peny?

Dá sa kúpiť dobrý matrac s PUR peny?

Aj na našom webe ste sa mohli dočítať, že matrace vyrobené z polyuretánovej peny nie sú práve tou najlepšou voľbou. Konkrétne máme na mysli matrace vyrobené z klasickej polyuretánovej peny, teda z peny bez dodatočných prísad a úprav technológie výroby.

Ak hovoríme o matracoch vyrobených z PUR peny (respektíve matracoch vyrobených z klasickej či jednoduchej PUR peny), tak musíme ich odlišovať od matracov vyrobených z vylepšenej polyuretánovej peny. Sem patria napríklad  matrace vyrobené zo studenej či pamäťovej peny.

Čo je to polyuretán?

Polyuretán je ropný produkt, ide teda o syntetický neobnoviteľný produkt. Vyrába sa polymerizáciou uretánu. Má veľmi široké využitie. S polyuretánom sa bežne stretávame napríklad v stavebníctve, kde sa využíva na vyplnenie rôznych dier či škár.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Polyuretán má nezastupiteľné miesto vo svete matracov. Relatívne krátko po druhej svetovej vojne tento materiál spôsobil malú revolúcia. Vďaka polyuretánu bolo možné vyrábať na tú dobu kvalitné matrace za prijateľné peniaze. Dovtedy sme poznali iba pružinové matrace a rôzne tradičné formy matracov. Polyuretán ponúkol kvalitný  matrac prakticky do každej spálne.

Prečo potom dnes považujeme matrace vyrobené z klasickej polyuretánovej peny za nie najlepšie riešenie? Polyuretánová pena má totiž niekoľko vlastností, ktoré ju radia medzi menej želané možnosti riešenia moderného lôžka.

Životnosť

Ak chcete mať doma v spálni trvácny matrac, ktorý vám vydrží cca desať rokov v plnej kvalite, tak sa vyhýbajte bežným polyuretánovým matracom. Matrace vyrobené z PUR peny sú náchylné na tvorbu preležanín. Preležaniny sú priehlbiny na miestach najväčšie používania matraca. Teda zvyčajne v strede v časti, kde mávate panvu.

Rýchlosť tvorbu preležanín záleží od kvality polyuretánovej peny. Kvalitu PUR peny najlepšie odhadnete na základe jej hustoty. Vo všeobecnosti platí, že vyššia hustota peny prináša dlhšiu životnosť a lepšie úžitkové vlastnosti. Najlacnejšie polyuretánové matrace majú hustotu okolo 15 kilogramov na meter kubický. Tie najlepšie dosiahnu aj dvojnásobnú hustotu.

Pri tých najlacnejších matracoch z polyuretánovej peny môžete prvé preležaniny pozorovať už po roku či dvoch používania. Kvalitnejšie matrace vydržia dlhšie – ťažko však od nich očakávať, že budú v nezmenenej forme po dobu 10 rokov.

Životnosť penové matraca, spomaliť tvorbu preležanín, možno výberom správneho roštu. Všetky penové matrace by mali byť vždy uložené na odpružené lamelové rošty. Takéto rošty dokážu tlmiť tlak vyvíjaný na matrac.

...

Keď si už chcete kúpiť domov do spálne matrac vyrobený z polyuretánovej peny, tak si dávajte pozor, akú penu tam budete mať. Písali sme o hustote peny. Voľte vždy penu s maximálnou hustotou. Čokoľvek pod 20 kilogramov na meter kubický je vhodné akurát tak na príležitostné spanie. Problém často býva v tom, že predajcovia tieto informácie neponúkajú. Najmä pri nekvalitných matracoch sa to prirodzene snažia zamlčať a hovoria všeobecne o Super či Flexi pene. Nenechajte sa oklamať. Ak v popise výrobku tento údaj nie je, vypýtajte si ho od predajcu. Ak vám ho nevie poskytnúť, tak sa mu otočne chrbtom. Kvalitný matrac vyrobený z polyuretánovej peny spoznáte aj na základe toho, že výrobca prezentuje hustotu jeho peny, respektíve v popise matraca uvádza fakty, čísla a obmedzuje bezobsažný marketingový slovník.

Hygienickosť

Ak pri matracoch hovoríme o hygienickosti, tak máme na mysli jeho bezpečnosť z pohľadu možných reakcií na premnožené mikróby. Medzi mikróby radíme roztoče, baktérie či plesne.

Tieto organizmy sa bežne nachádzajú všade okolo nás. Ľudské telo si s nimi vie bez problémov poradiť. Problémy nastávajú v čase, keď sa mikróby premnožia.  A matrac je potenciálne skvelé miesto na rast a množenie mikróbov. Matrac im však musí zabezpečiť vhodné podmienky. Teda: teplo, potravu a vlhkosť. Teplo majú mikróby z rovnakého zdroja ako vy. Potravy nájdu dosť v prachu a vlhkosť sa do matraca dostane vaším potom. Je to práve vlhkosť, ktorú dokáže matrac efektívne ovplyvniť. Teda dobrý matrac. Sú to práve PUR matrace, ktoré si s vlhkosťou poradiť nevedia. Polyuretánové matrace pôsobia na vlhkosť ako špongia. Priťahujú ju a nechcú sa jej zbaviť. V penovom matraci tak vzniká prostredie so zvýšenou vlhkosťou, čo tvorí ideálne miesto na rast a rozmnožovanie mikróbov.

Premnoženie mikróbov v matraci sa nemusí prejaviť iba zápachom. Zápach je už vysoký stupeň infekcie mikróbmi. Alergici sú prví, čo zaregistrujú zlý stav matrac. Teda ich telo na to zareaguje alergickou reakciou. Telo bežného človeka bude trpieť dlhšie bez toho, aby to svojmu majiteľovi dalo najavo.

Čo sa dá s touto situáciou robiť? Niečo ako lepší polyuretánový matrac z pohľadu hygieny neexistuje. Zlepšiť jeho stav sa však predsa len dá. Je dobré, ak zainvestujete do kvalitného poťahu na matrac, ktorý dokáže obmedziť vnikanie vlhkosti do matraca. Prípadne môžete pouvažovať o chrániči matraca, ktorý dodáva dodatočnú vrstvu ochrany matraca.

Veľa však viete spraviť vetraním matraca. Matrac by mal byť položený na dobre odvetranom lamelovom rošte. To znamená, že takýto matrac by nemal byť položený na posteli s úložným priestorom. Priestor pod matracom by mal byť otvorený a mal by byť schopný plne dýchať.

Pomáha aj pravidelné pranie poťahu. Preto je vhodné si kúpiť matrac, ktorý  má ľahko snímateľný poťah. Takýto poťah by sa mal zmestiť do bežnej práčky, aby ste nemuseli zakaždým chodiť do drahej čistiarne. Z času na čas sa oplatí matrac vyvetrať. Zobrať ho von a vystaviť ho slnečnému žiareniu, ktorý pôsobí ako efektívny zabijak mikróbov.

Related Post

1 Comment

  1. […] Kombinácia latexovej peny s ďalšími penami nie je práve najšťastnejšie riešenie. Môže však ísť o vhodnú alternatívu voči klasickým polyuretánovým matracom. […]

Leave a Reply